مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» موارد کاربرد سنگ گرانیت

موارد کاربرد سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یکی از قدیمی ترین و سخت‌ترین سنگ‌های ساختمانی است که هزاران سال است از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی، سنگ تزیینی و همچنین در صنایع دیگر استفاده می شود. در ساخت و ساز از گرانیت برای ساختمان سازی، پل سازی، سنگفرش خیابان ها، بناهای تاریخی و…به کار می رود. همچنین این متریال با ارزش کاربرد بسیاری هم در تولید محصولات متنوع دیگر در در صنایع مختلف دارد. لذا در این محتوا به بررسی کامل و جامع کاربردهای گرانیت می پردازیم و شما را به طور کامل با این موضوع آشنا می کنیم.


ویژگی‌های سنگ گرانیت

اگر بخواهیم جدولی از مقاوم‌ترین سنگ‌های ساختمانی تهیه کنیم مطمئناً سنگ گرانیت می‌تواند در صدر جدول قرار گیرد. سنگ گرانیت نسبت به سنگ‌های مرمریت‌ و تراورتن از صیقل پذیری‌ و ساب بالایی برخوردار است که همین صیقل پذیری بالای آن باعث انعکاس زیبای بلوره‌های موجود در آن می‌باشد.

همچنین در برا‌بر حرارت مقاومت بالایی دارد که باعث شده که کاربرد سنگ گرانیت در ساختمان بالا برود. 

یکی دیگر از کاربرد سنگ گرانیت در ساختمان در زمان‌های قدیم این بوده است که از سنگ گرانیت برای پیشخوان آشپزخانه استفاده می‌کردند به گفته‌ی محققان درون سنگ گرانیت باکتری‌های وجود دارد که باعث آلوده کردن غذا می‌شود . ولی رفته‌رفته دانشمندان و محققان بعد از تحقیقاتی در مورد سنگ گرانیت این نظریه را رد کردند و به این نتیجه رسیدن که حتی از خود سنگ گرانیت می‌توان به‌عنوان دارو نیز استفاده کرد.


کاربرد سنگ گرانیت در ساختمان

همان‌طور که گفته شد سنگ گرانیت در برابر عوامل مختلف از استقامت بالایی برخوردار است. کاربرد سنگ گرانیت در ساختمان اداری و تجاری در ایستگاهای مترو و جاهای مختلف ساختمان ازسنگ گرانیت استفاده کرد.


به‌طور مثال: در راه‌پله‌ها، پارکینگ، کانتر، کابینت و همچنین سینک آشپزخانه با توجه به رنگ و سلیقه افراد استفاده می‌شود و همچنین در فضاهای بیرونی برای محوطه‌سازی پارک‌ها،جدول‌کشی کنار جاده،کارهای تزیینی ودکور و عابر پیاده استفاده می‌گردد.


 از مهم ترین کاربردهای سنگ گرانیت در ساخت و ساز از گذشته تاکنون، شامل موراد زیر است:


سنگ کابینت و کانتر گرانیت

محبوب‌ترین و رایج‌ترین کاربرد سنگ گرانیت در سنگ اپن آشپزخانه، سنگ کابینت و به طور کلی کانتر است. این سنگ هم از نظر زیبایی می تواند نیاز شما را به این منظور برطرف کنه و مهم تر از همه از نظر ساختاری و ماندگاری. سنگی که برای اپن آشپزخانه انتخاب می شود باید در برابر عوامل مختلفی از جمله ضربه، خش و رطوبت مقاومت خوبی داشته باشد. به این ترتیب از مزایای گرانیت برای سنگ اپن آشپزخانه دوام و ماندگاری بالا، تمیز کردن و نگهداری آسان، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت و خش و ضربه است.


سنگ کف گرانیت

یکی دیگر از مهم ترین کاربردهای ابعاد مختلف تایل و گاها اسلب سنگ گرانیت در کفسازی قسمت های مختلف ساختمان است. اما نکته ای که وجود دارد این است که این سنگ به علت پایین بودن تنوع رنگی عمدتا برای فضاهای بیرونی و یا اماکن پرتردد استفاده می شود زیرا به عنوان مثال سنگ کف مرمریت برای سالن پذیرایی گزینه مناسبتری است اما برای کفسازی محوطه یا باغ بهتر است از سنگ گرانیت با پرداخت تیشه ای یا فلیم استفاده می شود


سنگ پله

گرانیت مستحکم ترین و با دوام ترین سنگ برای پلکان است. البته برای اماکن پرتردد و فضاهای خارجی. زیرا از نظر تنوع طرح و زیبایی سنگ مرمریت برای فضاهای داخلی و کم تردد بهتر است زیرا درست است که مقاومت کمی دارد اما تنوع طرح و مدل بالایی دارد و از نظر زیبایی بهتر است اما برای ادارات و اماکن پرتردد بهتر است از گرانیت استفاده شود


آیا گرانیت برای نمای ساختمان مناسب است؟

به چند دلیل استفاده از گرانیت به عنوان سنگ نمای ساختمان مناسب نیست:


  • گرانیت سنگین است و وزن ساختمان را به خودی خود بسیار افزایش میدهد.
  • میزان چسبندگی سنگ گرانیت بسیار پایین است و همین امر به کرات سبب جدا شدن سنگ و سقوط از نما به پایین شده است. تا آنجا که برای چسباندن نماهای ساختمانهای فعلی توصیه شده است که با پیچ و مهره برای نگه داشتن سنگ عمل نمایند.


قیمت سنگ گرانیت

اگر بخواهیم از لحاظ قیمتی سنگ‌های گرانیت را دسته‌بندی کنیم. این سنگ چه ایرانی و چه خارجی باشد با توجه به کیفیت، سایز و ضخامت و نوع فراوری آن قیمت‌های مختلفی خواهند داشت . و عوامل دیگری که بر روی قیمت تأثیر گزار است می‌توان به سورت سنگ اشاره کرد .هرچه سورت سنگ یکدست‌تر باشد قیمت سنگ بالاتر می‌رود. سنگ ابعاد مختلفی دارد. اسلب، طولی و حکمی که هر چه ابعاد سنگ بزرگ‌تر باشد قیمت سنگ قاعدتاً بالاتر می‌رود.

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ   |   روانشناس ایرانی در لندن   |   دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


 در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! مشاهده