مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» تفاوت سینک کورین و گرانیتی

تفاوت سینک کورین و گرانیتی

یکی از موضوعاتی که شاید برای بسیاری از افراد چالش‌برانگیز بوده و آن‌ها را از خرید سینک موردعلاقه خود منصرف کرده باشد، تفاوت سینک کورین با گرانیتی است. افراد با ظاهر سینک‌ها سردرگم شده و نمی‌توانند سینک گرانیتی را از کورین تشخیص دهند. طبیعی هم هست و ظاهر این نوع سینک‌ها تا حدودی شبیه به هم است. با این حال، اگر شما به مغازه‌ای رفته یا به سایتی سرزده‌اید که محصول را با نام سینک کورین یا گرانیتی ارائه می‌دهند، بهتر است با تفاوت‌های آن آشنا بوده و با آگاهی کامل خرید کنید.


آشنایی با کورین و گرانیت

کورین یک سنگ مصنوعی ساخته دست بشر بوده که در کارخانه ها تولید می شود. سنگ کورین ترکیبی از اکریلیک، اپوکسید و پلی استر است که با انواع رنگدانه ها ترکیب شده و در قالب هایی با اندازه های استاندارد ریخته می شود.

گرانیت یک سنگ آذرین طبیعی است که از دل زمین و معادن در می آید. سپس در اندازه های استاندارد تراش خورده و در ساختمان سازی استفاده می شود.

بررسی تفاوت سینک کورین و گرانیتی از جنبه های متفاوت

زیبایی ظاهری

در ترکیب مواد اولیه سنگ کورین رنگ دانه هایی به کار می روند تا به صورت طبیعی ایجاد طرح های خاص کنند. این رنگ دانه ها یا شفاف و کریستالی یا براق هستند. برای همین هنگام انتخاب سینک طرح کورین با طرح های متنوع و گسترده تری روبرو هستیم. برخی غیرطبیعی بودن ظاهر کورین را جز معایب سینک کورین در نظر می گیرند. این مورد کاملا سلیقه ای است و نمی توان در مورد آن نظر قاطعی داد.

سنگ گرانیتی یک سنگ طبیعی است که طرح آن کاملا طبیعی بوده و به مکانی که استخراج شده بستگی دارد. برای همین تنوع طرح و رنگ در سنگ گرانیتی محدودتر می باشد.


لکه پذیری

سینک‌های گرانیتی با وجود مقاوم بودنشان در برابر لکه، باید بعد از لکه شدن با مواد غذایی اسیدی یا چرب، به سرعت پاک شوند. لکه‌ها، روی سنگ کورینی، حتی با وجود گذشت زمان به راحتی پاک می‌شوند. در سینک‌های گرانیتی اما، با گذشت زمان، لکه روی سطح ماندگار شده و به راحتی تمیز نمی‌شوند. البته، اگر شما مرتبا سینک را تمیز می‌کنید، با سینک گرانیتی نیز مشکل نخواهید داشت.


مقاومت در برابر حرارت، فشار و مواد اسیدی

کورین در برابر فشار، مقاومت بسیار بالایی دارد و به راحتی دچار شکستگی نمی‌شود. اما در زمینه مقاومت حرارتی چندان عملکرد خوبی ندارد و به دلیل ماهیت پلاستیکی که دارد، پس از برخورد با اجسام داغ دچار سوختگی می‌شود. در مقابل اسید و مواد قلیایی نیز، کورین‌ها مقاومت بسیار خوبی دارند و هیچ تغییر رنگ یا آسیب ناشی از برخورد با این موارد بر روی آنها به جا نمی ماند.


مقاومت در برابر خط و خش

یکی دیگر از عواملی که باید در مقایسه سینک گرانیتی با کورین به آن دقت کرد، چگونکی مقاومت آنها در برابر اجسام نوک‌تیز است. جنس کورین به دلیل مصنوعی بودن از گرانیت نرم‌تر است؛ امّا نگران نباشید!

خشهای سطح کورین با ساب یا پولیش قابل تعمیر هستند.

سینک های گرانیتی به دلیل داشتن یک لایه محافظ بر روی سطح سینک در برابر اجسام نوک تیز حتی چاقو هم مقاومند و بعید است بتوانید به راحتی روی آنها خط و خش بیندازید.

اگر زمانی هم سینک گرانیتی خط و خش بردارد، این لایه محافظ است که آسیب میبیند و با یک سمباده نرم و پولیش مسئله حل می شود.


مقاومت در برابر حرارت و رطوبت

سنگ کورین یک سطح غیرمتخلخل است برای همین کاملا ضد آب بوده و حرارت را تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد تحمل می کند. هنگام تمیز کردن سینک ظرفشویی کورین انواع لکه ها به راحتی با آب گرم و دستمال پاک می شوند.

سنگ گرانیت یک سطح متخلخل است و برای همین مقاومت زیادی در برابر لکه آب و مواد غذایی ندارد و اگر لکه های روی آن به سرعت پاک نشوند ممکن است ماندگار شوند. اما مقاومت سنگ گرانیت در برابر حرارت بسیار بالاست و حتی با گذاشتن قابلمه داغ روی آن آسیبی نمی بیند.

مقاومت در برابر مواد شوینده

از دیگر مواردی که در تفاوت سینک کورین با گرانیتی به آن توجه می‌شود، مقاومت در برابر مواد شوینده است. مقاومت سینک گرانیتی نسبت به مواد شوینده بیشتر از سینک کورینی است. بهتر است سینک کورینی را با مایع یا صابون تمیز کرده و از استفاده از مواد شوینده قوی پرهیز کنید.


قیمت

یکی از دیگر مواردی که می‌توان به عنوان تفاوت سینک گرانیتی و کورین در نظر گرفت، قیمت این دو سینک است. کورین به دلیل اینکه به صورت مصنوعی ساخته می‌شود و فراوانی بیشتری نیز دارد، از قیمت پایین‌تری در مقایسه با گرانیت برخوردار است.


طول عمر

یکی از تفاوت های سینک کورین و گرانیتی طول عمر آنها است. طول عمر سینک طرح کورین را حدود ۳۰ سال تخمین می زنند. اما طول عمر سینک های گرانیتی تا ۵۰ سال نیز معمول است. البته نحوه نگه داری از سینک نیز در طول عمر آن تاثیر زیادی دارد.

اگر یک سینک ظرفشویی عمری و بادوام می خواهید سینک گرانیتی بهترین گزینه پیش روی شماست.


نصب و راه اندازی

فرآیند برش و نصب سینک کورین آسان تر از سینک گرانیتی است چون کورین نرم تر و هنگام نصب انعطاف پذیرتر است. اما برای نصب آن باید حتما از افراد متخصص کمک بگیرید تا آن را کاملا بدون درز دربیاورند.


سنگ گرانیت محکم تر از کورین است لذا برش و نصب آن کمی سخت تر است. علاوه بر اینکه درزهای سنگ گرانیت پس از نصب کاملا پنهان نمی شوند.


فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ   |   دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   روانشناس ایرانی در لندن  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


 در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! مشاهده