مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» سنگ لایمستون چیست؟

سنگ لایم استون نوعی سنگ آهکی و رسوبی محسوب میشوند که عمدتأ از ماده معدنی کلسیت تشکیل شده اند. سنگ لایم استون وزن کمتری نسبت به سنگ های مرمریت و سنگ های مرمر دارد. سنگ ها دارای جذب آب بالایی می باشند و از مقاومت فشاری بالایی برخوردار نیستند. این نوع سنگ ها به علت جذب آب بالا و مقاوت فشاری پایین مناسب برای نمای بیرونی و سنگفرش کاربرد ندارند.

لایم استون درصورتی‌که با مواد نانو پوشش داده شود قابلیت رقابت با سنگ‌های تراورتن سفید را خواهد داشت. لایم استون از اولین سنگ‌های مورد استفاده انسان‌ها می‌باشد. این سنگ را به دلیل اینکه مدت‌زمان تشکیل آن در مقایسه با دیگر سنگ‌های رسوبی کمتر است جوان‌ترین سنگ رسوبی لقب داده‌اند.


نحوه‌ی تشکیل سنگ لایم استون

سنگلایمستون سنگی آهکی و رسوبی است و از ماده‌ی معدنی کلیست تشکیل می‌شود. این سنگ کم‌وزن است و وزن زیادی نسبت به سنگ‌های مرمریت و مرمر ندارد.

آرگونیت, دولومیت, کوارتز, فلدسپار, هماتیت و لیمونیت از دیگر موادی هستند که در تشکیل این سنگ سهیم می‌باشند. در ساختار این سنگ‌ها اسکلت‌هایی که فسیل نامیده می‌شوند دیده می‌شود. این سنگ‌ها در محیط‌های دریایی خصوصاً دریاهای کم‌عمق ایجاد می‌شوند که میزان دما و غلظت و شوری آب دریا بر روی این سنگ تأثیر می‌گذارد.


ویژگی های سنگ های لایم استون

همانطور که در قبل اشاره کردیم سنگ های لایم استون عمر کوتاه تری را در زمین می گذرانند. استخراج زود تر این سنگ ها باعث می شود تا از مقاومت فرسایشی کمتری برخوردار باشند. این بدان معناست که در برابر سایش، ضربه، برخورد با لوازم تیز و … به راحتی خرد می شوند یا ترک بر می دارند.

علاوه بر این جون درصد بالایی از ساختار سنگ های لایم استون از مواد آهکی است، جذب آب بالایی دارند و در قسمت های مرطوب ساختمان نمی توان از آن ها استفاده نمود.

از بهترین ویژگی های لایم استون ها، تم رنگی سفید و یکدست آن در کنار قیمت بسیار مناسب و ارزان نسبت به مرمریت ها و تراورتن ها می باشد.


کاربرد سنگ های لایم استون

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژِی، با استفاده از مواد پوششی نانو، معایب های این سنگ را برطرف کرده اند. در واقع از این سنگ دیگر در قسمت های مختلف ساختمان استفاده گردد.


-نمای بیرونی ساختمان

-دیوار های داخلی ساختمان

-سنگ کف قسمت های کم تردد

-ساخت مصنوعات سنگی و صراحی


مزایای سنگ های لایم استون


۱-قیمت مناسب (از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد )


۲-رنگ یک دست و یکنواخت آن از مهم ترین مزایای آن محسوب میشود.


معایب سنگ های لایم استون

۱-جذب بالای آب ومقاومت کم در برابر فرسایش است.

۲-از این رو این ‏سنگ را تنها برای مکان های دور از رطوبت و فرسایش می توان توصیه کرد، که بهترین مکان های کاربرد آن شامل کنار راه پله ها یا ‏دیواره پارکینگ است.‏

۳-جذب آب و رطوبت بالا


ظاهر سنگ لایم استون

لایمستون‌ها معمولا ظاهری یکنواخت در کنار رنگ‌های روشن و متمایل به سفید دارند. یکی از برترین ویژگی‌های ظاهری این سنگ‌ها که توجه بسیاری از معماران و ساختمان سازان را نیز به خود جلب می‌کند تم روشن این سنگ است. در بازار رنگ سیلور سنگ لایمستون نیز وجود دارد که به لایمستون بوژان معروف است اما معمولا سنگ‌های لایمستون ظاهری روشن با رنگ سفید دارند.

معادن سنگ لایم استون

-اسلام آباد

-مهاباد

-بوژان

-گوهره

-بوکان

-کرمانشاه

-سمیرم

-مرودشت استان فارس

فرم ارسال نظر  دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   ساخت وبلاگ   |   روانشناس ایرانی در لندن  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


 در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! مشاهده